דף הבית   >   מרכז תוכן   >   כיצד גישור זוגי מונע תהליך גירושין קשה

כיצד גישור זוגי מונע תהליך גירושין קשה

כיצד גישור זוגי מונע תהליך גירושין קשה

ההחלטה להתגרש ולפרק את החבילה היא אף פעם לא החלטה קשה. היא מלווה בהצפה של רגשות, בסקירה של העבר מול החשש מהעתיד והתמודדות עם הווה שמשתנה בכל שנייה. זו החלטה שמשמעותה פתיחת פרק חדש בחיים, החלטה שבסופה אולי יש משהו חדש אבל הדרך לשם יכולה להיות סוערת ומטלטלת.

אצל זוגות רבים תהליך הגירושין הוא קשה ומפותל, הוא מלווה בתחושות קשות. מצד שני, ישנם זוגות שמצליחים לעבור את התהליך בצורה אחרת, מכבדת יותר, קשובה יותר ובסופו של דבר גם מוצלחת יותר. גישור זוגי מסייע לזוגות רבים לעבור את התהליך בדרך קצת יותר קלה.

מגיעים להסכמות לפני בית המשפט

שורש הגישור הזוגי הוא במפגשים בהם אנחנו מציפים את מה שקשה, מה שמציק, מה שמניע אותנו בתהליך הגירושין עוד לפני שהגענו אל מדרגות הרבנות. אנחנו מדברים על הכל וסוגרים את כל הפרטים יחד עם המגשר – דמות בלתי תלויה שאסור לה לקחת צד, לפני שאנחנו מגיעים לדיון בבית המשפט.

תהליך הגישור עוזר לפרוק, לפתוח את תיבות הפנדורה שהצטברו וליישר את ההדורים. הוא מאפשר לחלק רכוש בצורה ברורה והוגנת יותר, להציף מראש בעיות וסוגיות שמטרידות ולהגיע לשלבי הסיום עם הסכם מוכן לחתימה.

איך עובד גישור זוגי?

הגישור נועד למעשה ליישב את כל הקונפליקטים וליצור הסכם גירושין ששני הצדדים מרגישים בו בנוח. לרוב תהליך גירושין מכיל לא מעט ויכוחים על נושאים חשובים מאד, מחלוקת הרכוש ועד המשמורת על הילדים. באמצעות גישור משפחתי אנחנו מביאים את בני הזוג לתוך הסכמות בתהליך של דיון, של דו שיח ושל שיחה פתוחה.

התהלך מתרכז בפגישות מסודרות שבהן עובד המגשר כדי להגיע להסכמות בכל אחד מהנושאים שצריכים להיכלל בתוך הסכם הגירושין. במהלך הפגישות מנסחים למעשה את ההסכמות לכדי חוזה מוכן, שעליו חותמים בסוף הדרך. המגשר נפגש עם בני הזוג יחד ולחוד, בודק את המקומות בהם יש קשיים ומסייע לפרק את הקושי ולמצוא את הפתרון.

המגשר לא פוסק בסכסוכים ולא יכול להיות בעל צד בעניין, תפקידו הוא אך ורק להוביל את בני הזוג לכדי הסכמות ולהקל על התהליך.

 יתרונות הגישור הזוגי בתהליך הגירושין

לצד האפשרות ליצור סדר בתהליך ולהגיע להסכמות בצורה נעימה, הגישור מסייע לבני הזוג לעבור את התקופה הקשה של הגירושין בתחושה שיש להם כתובת. לכל אחד מבני הזוג יש מקום שבו הוא יכול להציף את הקשיים והבעיות שכרוכות בתהליך הגירושין, לבטא דברים שהוא מתקשה להסכים להם ולמצוא את הפתרונות.

התהליך ההדרגתי הזה, שמנוהל על ידי אדם לא תלוי כמו עורך דין מטעם, יוצר ניקיון, גמישות והקשבה לכל צד. כך הופך התהליך להרבה יותר נעים עבור בני הזוג. במקרים מסוימים, מסתיים התהליך דווקא בהחלטה לתת עוד צ'אנס ולא להגיע למדרגות הרבנות. 

למאמרים נוספים