98 הפרעות קשב וריכוז ילדים – כיצד אימון נכון יכול לעזור להם?
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   הפרעות קשב וריכוז ילדים – כיצד אימון נכון יכול לעזור להם?

הפרעות קשב וריכוז ילדים – כיצד אימון נכון יכול לעזור להם?

הפרעות קשב וריכוז ילדים – כיצד אימון נכון יכול לעזור להם?

בשנים האחרונות אנחנו שומעים מכל עבר את המושג הפרעות קשב וריכוז בעיקר כשמדובר בילדים, ונדמה שזו תופעה שלא מעטים מאיתנו חיים איתה וסביבה. כדי להסביר את התופעה ואת הדרכים לאבחן ולטפל בה, נפרט קודם במה מדובר, מהן הפרעות קשב וריכוז ילדים וכיצד יודעים לזהות אותן?

תופעה מוכרת, שכיחה וכלל עולמית

הפרעות קשב וריכוז ילדים (המוכרות כ-ADHD) קיימות לפי הערכת מומחים בתחום אצל קרוב ל-10 אחוזים מהילדים ומבני הנוער עד גיל 18 בעולם כולו. זו תופעה רחבה שיש לה מגוון תסמינים ואם היא אינה מטופלת, היא עתידה ללוות את הילדים גם בבגרותם. הסימנים לקיום הפרעות קשב וריכוז ילדים יכולים להופיע כבר בגיל מוקדם, בגיל הגן, ולפגוע בסיכוייהם להגיע להישגים לימודיים וחברתיים. הפרעות אלה, הקיימות בשכיחות גבוהה יותר בקרב בנים, יכולות להתבטא במספר דרכים: התנהגות אימפולסיבית וחוסר שקט, היפראקטיביות, הפרעות קשב, חולמניות, פסיביות, חוסר ריכוז, קושי בקריאה, קושי בהשלמת משימות, קושי בהתארגנות, קשיים בעמידה בזמנים, התפרצויות זעם, התנהגות אלימה, קושי בעמידה בחוקים ועוד.

הפרעות קשב וריכוז ילדים - איך מאבחנים?

כשמדובר בהפרעות קשב וריכוז, כדאי לאבחן ולטפל מוקדם ככל האפשר כדי לסייע לילדים להתמודד טוב יותר עם מטלות היום יום, עם הדרישות הלימודיות ועם פעילויות חברתיות כבר בגיל צעיר. היום ישנה מודעות גדולה יותר מבעבר לנושא, וילדים רבים שבעבר היו גדלים להיות מבוגרים שמתקשים למצות את הפוטנציאל שלהם, מגיעים לאבחון ולטיפול. יש חשיבות לתשומת הלב של הצוות המקצועי בבית הספר ולמודעות ההורים לסימנים מקדימים. אם יש חשש של הפרעות קשב וריכוז ילדים, מומלץ לפנות לרופא הילדים שיוכל להפנות לנוירולוג ילדים או למומחה אחר בתחום.

יש אבחון – אז מה עושים עכשיו?

יש כמה דרכים לסייע לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, והיום יש מגוון רחב יותר של שיטות טיפוליות, התנהגותיות ורגשיות שאינן כוללות שימוש בתרופות או שמשלימות אותן. טיפול נכון כבר בגיל מוקדם יכול לסייע לילדים לפתח יכולת התמודדות טובה יותר עם מצבים שונים, להעצים אותם, לחזק כישורים ולזהות יתרונות. טיפול בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים יכול לסייע להם לנהל זמן באופן נכון, לבנות סדר עדיפויות, לדרג מטרות באופן יעיל, ללמוד טכניקות של טיפול בהסחות דעת ושמירה על ריכוז.

כמו כן ישנן טכניקות הניתנות ללמידה ואימון המיועדות לפתח כישורים חברתיים, להפחית סטרס ולהתמודד עם מחשבות שליליות. טיפול נכון יכול לסייע לילדים למצות את יכולותיהם האמיתיות, להצליח להשתלב חברתית ולהפוך למבוגרים בעלי יכולת ללמוד. כמו גם לנהל אורח חיים תקין, להצליח בחייהם, לעמוד בפני לחצים וקשיים, לנהל את הזמן באופן יעיל ולהתמיד בביצוע פעולות. כל זה מצריך אימון שניתן למצוא אצל מאמנים המוסמכים לסיוע בהפרעות קשב וריכוז בילדים, כדי להפוך את דרכי ההתמודדות לטבע נרכש וליכולת לאורך זמן.  

לחצו כאן למידע על קורס אימון הפרעות קשב

 
למאמרים נוספים