86 דרושים מגשרים לממשלת אחדות - למה הממשלה צריכה גישור
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   דרושים מגשרים לממשלת אחדות- מאירה דולב

דרושים מגשרים לממשלת אחדות- מאירה דולב

דרושים מגשרים לממשלת אחדות- מאירה דולב

 

 דרושים מגשרים לממשלת אחדות

מאירה דולב

האמת שרציתי לומר את זה כבר אחרי הבחירות הראשונות – כשכבר אז לא היתה הכרעה בין הגושים ולא הצליחו להגיע לממשלת אחדות; רציתי לצעוק את זה אחרי הבחירות השניות, כשלא האמנו שזה קורה לנו שוב; ואני רוצה לצרוח את זה עכשיו, אחרי בחירות שלישיות, כשמספר חולי הקורונה בארץ עולה ומטפס, ומספר המתים בעולם מטלטל ומפחיד, ואצלנו חולפים הימים, וממשלת אחדות – אפילו ממשלת חירום – כל כך מתקשה כל כך לקום. 

אבל כידוע לצרוח זה לא ממש מעשה גישורי, גם לא ממש אפקטיבי, ולא ממש חכם, אז לכן אני כותבת. מקווה שאני לא נאיבית מדי, אבל אני רוצה להאמין שהיא תקום בסוף, ממשלת החירום-אחדות המיוחלת-מתבקשת, ולוואי שרגעי השפל האלה שליוו את הקמתה, יולידו תובנה אצל נבחרינו הפוליטיקאים, שמעתה ואילך, בכל משא ומתן קואליציוני, במיוחד כשממשלת אחדות על הפרק – אבל לא רק, כדאי מאד לקחת גם מגשרים לחדרי המשא ומתן. ויש כאלה מקצועיים ומוכשרים מאין כמותם. אין לי ספק שהדבר יחסוך שעות רבות ולילות ללא שינה, מתחים והשמצות, אנרגיות המושחתות לריק וטעם מר בפה של כולנו.

נכון, פוליטיקאים יקרים, אתם מבינים יותר מכולנו במשאים-ומתנים, רק אתם יודעים איך למקסם את הרווחים ולמזער את המחירים, ובכל זאת, תרשו לי לספר לכם מה אתם מפסידים בשיטה הזאת. נכון, מגשרים בחדרי המו"מ הקואליציוני לא יעזרו לכם לרמוס את היריב ולצאת בתחושת ניצחון מהדהדת כשידכם על העליונה, אבל הם יוכלו לסייע בהובלת משא ומתן שבו מה שבאמת חשוב לכם – או לפחות מרבית מה שבאמת באמת חשוב לכם – יישמע, יילקח בחשבון, ואולי אפילו יוחלט בהסכמה, באווירה חיובית, מקדמת ובונה.

כי עם יד על הלב, כמה מתוך הדיונים שבהם רק-אתם-מבינים עוסקים באמת בתוכן, בערכים, במהות שחשובה לכם ממש, וכמה מתוכם עוסקים בסגירת חשבונות, בפגיעויות ישנות, בשיקולי תדמית ונקמנויות? אילו יכולתם לנקות את כל אלה מהשולחן, לא הייתם מרגישים יותר טוב עם עצמכם? לא היה יותר טוב למדינה שלמענה אתם פועלים?

כי אני מאמינה לכם, שבאמת, למרות כל מה שחושבים עליכם, מה שבאמת מוביל אתכם זו טובת המדינה. למענה החלטתם לשאת בעול, ולא רק משיקולי אגו ושליטה. כולנו בני אדם, גם אלה קיימים בנו, אבל בתוך לבכם מה שמניע אתכם יותר מכל זו המדינה הזו שיקרה לכם, ושאתם מרגישים מחויבים לה, ולערכים שחשובים בעיניכם ושאתם מאמינים שיקדמו אותה.

האם אתם מוכנים להסכים לאמירה, שבעומק כל המריבות עם המחנה היריב, גם שם ישנם אנשים שהמדינה יקרה להם? שאומנם סדרי העדיפויות הערכיים שלהם שונים, שתפיסת העולם שלהם שונה לגמרי, שהפרשנות שלהם למציאות ממש אחרת משלכם – ובכל זאת, גם אותם, בתוך לבם, מניעה האהבה למדינה שלנו? יד על הלב, רגע אחד של יושר ביניכם לבין עצמכם, בלי שאף עיתונאי שומע – נכון שזה כך?

אז קחו אתכם מגשרים לחדרי המו"מ. תעשו לעצמכם ולנו טובה גדולה. יש להם כלים וידע מקצועי איך להוביל את הדיון כך שיהיה יותר נקי ואמיתי, יותר מנוטרל מכל הגורמים המהרסים ומשבשים - אף כי אנושיים - יותר מוכוון תוצאות של אחדות, אותה אחדות שרוב העם כל כך מייחל לה כבר זמן רב כל כך, ואתם לא מצליחים להגיע אליה לבד.

 למידע על עולם הגישור בקרו כאן!

למאמרים נוספים