84 אור הקורונה - מה צריך לדעת בשביל להתמודד עם התקופה
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   אור הקורונה- שלהי מרץ 2020-רפי אלבז

אור הקורונה- שלהי מרץ 2020-רפי אלבז

אור הקורונה- שלהי מרץ 2020-רפי אלבז

אור הקורונה   -    שלהי מרץ 2020

"..שייגמר כבר הסגר הזה,שייתנו לי לחזור להבריז מבית הספר,להסתובב עם החברים שלי בלי שאף אחד יראה אותי כל היום,שיחזירו לי את החיים שלי אין לי כח יותר לריב עם ההורים שלי,אני מנסה להתחמק אבל כולם סביבי כל היום,לא יכול לעשן סיגריה לידם,נראה לי שהם יודעים,אבל לא מרשים לי.בטח לא לשתות קצת עם החברים, אני מתגעגע לזרום עם החברה שלי. גם היא סובלת,נראה לי כולם סובלים עכשיו,אלו שמעשנים ירוק בכלל .."

הדובר הוא שון  [שם בדוי,הסיפור אמיתי]  , בן 16 המוגדר כנער בסיכון קל                                                                                     [אלו הן חלק מההתנהגויות המאופיינות לשלב זה]

 השלבים הבאים בדרגות הסיכון עולים עם שימושים בסוגים נרחבים של סמים והתנהגויות מסוכנות יותר כגון : עבריינות ופשע ,אלימות ,הימורים ,הפרעות אכילה ,פגיעות עצמיות,  מיניות, שוטטות, זנות .

בישראל נערכים לפרקים סקרים ומחקרים שמצביעים על מספרים מדאיגים של מאות אלפי בני נוער בישראל על רצף הסיכון מקל ועד גבוה. האילוץ להתכנס לתוך מרחב צפוף הביא למצב בו הורים פוגשים את ילדיהם במצבם הטבעי ביותר,התנהגויות והרגלים שהוסתרו יפה במהלך השגרה של חייהם קיבלו זווית תאורה ממוקדת כמו במונולוג של הצגת יחיד. והאור כואב בעיניים, ומעיר את תחושת חוסר האונים מול מציאות שרובם אינם ערוכים אליה.

ממתי זה ככה? אבל למה? בשביל מה הוא צריך את זה?אבל למה זה מגיע לי? זהו שלב המאגד רגשות ותחושות בעוצמות שונות שבאות אצל כל אחד לפי הסדר התואם את אישיותו: השיתוק, ההתפרצות, הכאב,הפחד,ההלם,הכעס,ההכחשה,ההשלכה. וכאן גם מגלים יכולות וירטואוזיות בלחשוב ,לדבר,לצעוק,לבכות,לבקש ולדרוש ,במטוטלת תגובות  יומית. ובעיקר לרצות שהכל ייעלם.

אבל זה לא. זה לא ייעלם מעצמו,כרגע לא חשוב איך הכל התחיל,חשוב לנסות לדאוג שזה ייעצר. הרגלים מטבעם להיטמע ,והפסקתם  לא תלויה רק בדרך שבה יינקטו ההורים,זה תלוי בעיקר בהם ,ואם תרצו גם לפחות קצת,באלוהים.. בכח העל טבעי שיחדד עד כמה האדם זקוק לנס בהשגחה פרטית משלו.

בימים שבשיגורה ישנן מספר רב של אפשרויות מהירות דיין להגיב,שזהו הצורך הבסיסי של כל הורה,רק תבחרו באילו אמצעים מסגרות ודרכים ,לטיפול אימון ייעוץ והדרכה,

ועוד נגיע לימים אלו בקרוב, בינתיים. כל תגובה עוצמתית תלבה את האש  ועלולה לגרות למצב של "גול עצמי" לכן חשוב לנסות להרפות ,לא להגיב. עד כמה שזה קשה. לא בעוצמות בכל מקרה. כדאי להתבונן,לאבחן,לאסוף מידע על היקף הבעיה ,לתקשר ולבנות אמון. ובו בעת להיפגש עם מקורות הכוח,היכולות,העוצמות והחוזקות החיצוניים והפנימיים של ההורים, כיוון שלתוכנית הפעולה המותאמת לכם תצטרכו את כל אלו ככוחות מניעים בתהליך המשמעותי אותו תעברו.והדגש כאן הוא על תהליך.זוהי מלחמה בת כמה מערכות.

רגע של אמונה ותקווה:

בעולם רוחני, הפעולה הטובה ביותר להתמודד עם אור מסנוור הלוכד אותך, היא להסתובב לעברו,ולתת לו להאיר לך את הדרך...

 

רפי אלבז ,מאמן אישי מוסמך מבית "גומא גישור ואימון"

מרצה להתמכרויות ומנחה קבוצות 12 הצעדים בפנימיות לנוער בסיכון

למידע על קורס אימון אישי בקרו כאן!

למאמרים נוספים