73 תואר שני בחינוך מיוחד מהו? ולמי הוא מיועד - מכללת גומא
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   תואר שני בחינוך מיוחד מהו? ולמי הוא מיועד

תואר שני בחינוך מיוחד מהו? ולמי הוא מיועד

תואר שני בחינוך מיוחד מהו? ולמי הוא מיועד

מהו חינוך מיוחד

חינוך מיוחד הוא חינוך של תלמידים בעלי לקויות שונות כגון לקויות למידה או צרכים מיוחדים למשל אוטיזם. לפי התפיסה הרווחת, מדובר בציבור לומדים בעל קשיים שונים ולכן יש לספק להם סביבת לימודים נוחה ככל הניתן . עם זאת, יש צורך לאפשר להם תנאי לימוד ברמה גבוהה כמו תלמידים שאינם סובלים מלקות למידה.

 אילו שירותים ניתנים ללומדים חינוך מיוחד

  • הלומדים בחינוך מיוחד יזכו לקבלת שירותים שונים:
  • הקלות בתקופת מבחנים.
  • אפשרות לקבלת טיפולים פסיכולוגיים.
  • טיפוליים תרופתיים.
  • טיפולים התפתחותיים.

מה השוני בין תלמידי חינוך מיוחד לבין תלמידים בכיתה רגילה

סטודנטים הלומדים תואר שני בחינוך מיוחד נתקלים בכיתה שאינה מזכירה כיתה רגילה כעת נביא את ההבדלים:

  • בידול: על מנת לתת לכל אחד מהתלמידים את הכלים לו הוא זקוק על מנת להתפתח יש לדעת לאתר את מקור הקושי- האם מדובר בתלמיד המגלה קושי בקריאה או שמא תלמיד המגלה קושי בכתיבה? לפיכך, יש לבצע בידול בין התלמידים הנועד למטרות אבחון לצורך כלים לסיוע.
  • הוראה מיוחדת: תלמידים בחינוך מיוחד לומדים בשיטות הוראה מיוחדות כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי לתלמידים הסובלים מהפרעות בהתנהגות.
  • חוויה: העיקרון המנחה מורים של חינוך מיוחד זה עיקרון החוויה. הלימודים מתבצעים תוך חשיבה על עולמו של הילד. כך למשל בבית ספר במרכז הארץ הלמידה מתבססת על שילוב של מולטימדיה במטרה להביא לשיפור בתפקוד של התלמיד במסגרת החינוכית וגם מחוץ למסגרת החינוכית.
  • תוכנית אישית: במסגרת חינוך מיוחד המורה בונה לתלמידים תוכנית עבודה אישית עבור כל תלמיד המאפשרת לו להתקדם בהתאם לקצב האישי שלו.
  • שיתוף ההורים: במסגרת הלימודים נעשה שיתוף עם ההורים מתוך הבנה כי להורים תפקיד חשוב בהעצמה של התלמידים במסגרות השונות.

 

תואר שני בחינוך מיוחד- מיהו קהל היעד

תואר שני בחינוך מיוחד- מיהו קהל היעד? ניתן להצביע על מומחים בתחום החינוך הפועלים מתוך הגישה החברתית- תרבותית הרואה בתלמיד יישות בעל רצונות וצרכים. אותם מומחים ייחשפו במסגרת הלימודים לתואר שני לידע רב אודות הצרכים של תלמידים בחינוך המיוחד מתוך מטרה אחת- לקדם אותם ולאפשר להם להיפתח בהתאם לצרכים שלהם. אותם סטודנטים לתואר שני יפתחו את יכולות המחקר שלהם על מנת לרכוש את הידע המתקדם ביותר. במהלך הלימודים הסטודנטים יכינו תוכנית התערבות שמטרתה להעצים את הלומדים בחינוך המיוחד ולהביא אותם להשיגים משמעותיים.

היכן ניתן ללמוד לימודי תואר שני

בשנים האחרונות ניתן לראות לא מעט מוסדות אשר פותחים את שעריהם בפני סטודנטים לתואר שני. עם זאת, בטרם הקבלה לתוכנית הלימודים יש חשיבות רבה לבחון היטב את כל המוסדות על מנת לאתר את מוסד הלימודים המציע את תוכנית הלימודים המתקדמת ביותר במטרה להעניק לסטודנטים את הכלים המתקדמים ביותר.

המאמר באדיבות מכללת בית ברל לימודי תואר שני בחינוך מיוחד

למאמרים נוספים