61 טיפים להנחיית קבוצות
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   טיפים להנחיית קבוצות

טיפים להנחיית קבוצות

טיפים להנחיית קבוצות

מאת: אסף כהן

עבודה עם קבוצות זהו תהליך ולו היבטים רבים. ההצלחה של עבודת הקבוצה תלויה בהמון גורמים החל מהתוכן, דרך המיקום ועד למידת מיומנותו של המנחה.

המנחה הוא חלק אינטגרלי מהקבוצה, אם לא החשוב ביותר ולכן עליו להיות בעל כל הכישורים הנדרשים הן מהבחינה המקצועית והן מהבחינה האישית. עליו להיות בעל מיומנויות הנחיה אך יותר מכך, עליו להיות בעל כל התכונות אשר יאפשרו לו להעביר את המסרים בצורה ובאווירה הכי טובה. לכן, אם אתם נמצאים בתחילת דרככם בתחום הנחיית הקבוצות וזקוקים לקצת שיפשוף, הנה טיפים חשובים אותם תוכלו לנכס לעצמכם להמשך דרככם המקצועית.

חוויה לכל המשתתפים

תפקידו של מנחה קבוצות הוא להעביר את המסר שלשמו התכנסה הקבוצה בצורה קולחת אך גם באופן חוויתי. כאשר החוויה טובה וחיובית היא תיחרט בזיכרונם של המשתתפים ותשאיר את חותמה לאורך השנים. לכן לכל אורך הדרך יש לוודא כי מושם דגש על החוויה בכללותה: יצירת עניין, הגברת מוטיבציה, ביטחון גבוה, נינוחות ועוד אלו הם מאפייני אישיות חשובים כאשר פונים להנחיית קבוצות.

יצירת תנאים אופטימליים

רבים הנוטים לחשוב כי מיומנותו ומקצועיותו של המנחה הן בתחום בו הוא עוסק והן בהנחיית קבוצות באופן כללי, הם שיכתיבו את הצלחת ההרצאה, אך למעשה לא תמיד כך הדבר. גם התנאים שבהם תועבר הסדנה ישפיעו על טיבה במידה ניכרת. בין אם מדובר בתאורה חמימה, בין אם בסידור הכיתה בצורה הנכונה ובהתאם לדרך בה שואפים להעביר את הסדנה, הפרטים הקטנים הם אלו שיעשו את ההבדל ויכתיבו את האווירה.

מכירים את הפתגם "משנה מקום משנה מזל"?

האם המקום בו תבחרו יכול להשפיע על אופי ההנחיה שלכם? למקום בו מעבירים את הסדנה או ההרצאה ישנה חשיבות מכרעת ובכוחו להשפיע על "המזל" שלכם. דמיינו לכם שהקבוצה מצטופפת בחדר קטן, חשוך ונטול השראה: סביר להניח כי בחדר כזה כולם ירגישו לא נינוחים וימאנו לשתף פעולה. לכן מומלץ שלא לבחור בכל מקום אקראי אלא לעמוד בקשר עם חברות וגופים המספקים שירותים כמו השכרת כיתות, על מנת לבחור את החלל הנינוח, המזמין והמתאים ביותר לקבוצה שלכם. לרוב כיתות ייעודיות מסוג אלו כוללות את כל הציוד הנחוץ עבור הקבוצה ובהן כל התנאים הנחוצים.

הצבת אתגר למשתתפים

אין כמו מעט אתגר כדי לתבל כל סדנה ולגרום למשתתפים בה לחרוג מעבר לגבולות המוכר והידוע, להתנסות עם מיומנויות חדשות שלא הכירו בעבר ולהתמודד עם מצבים מסוגים שונים. להתמודדות עם אתגרים ישנה היכולת לדחוף אותנו אל מחוץ לאזור הנוחות שלנו ובכך לגרום לנו לשנות תפיסות ולסגל לעצמנו הרגלים חדשים. כדי להוסיף עניין למשתתפים רצוי ומומלץ לאתגר אותם בדרך חיובית ולאפשר לכל אחד להפיק את המרב מהתהליך.

הנחיית קבוצות יכולה להיות משחק ילדים

לרוב קבוצות משלבות בתוכן סוגים שונים של אנשים בטווחי גילאים שונים. כדי לגשר על כל הפערים ניתן לבחור משחק נחמד לשם היכרות וחיבור בין כלל המשתתפים והמנחה וגם לשם המחשת המסר אותו מעוניינים להעביר. לעיתים הלמידה הטובה ביותר נעשית תו כדי התנסות, מה גם שמשחקים יכולים לשנות את האווירה ולהשפיע עליה מן הקצה אל הקצה.

למידע על קורס הנחיית קבוצות בקרו כאן!

למאמרים נוספים