54 אחרי החגים בראי העשייה - מרכז תוכן - מכללת גומא
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   אחרי החגים בראי העשייה

אחרי החגים בראי העשייה

אחרי החגים בראי העשייה

"אחרי החגים אתחיל לחפש מקום עבודה", "אחרי החגים ארשם לחוג כושר", "אחרי החגים אתחיל דיאטה", "אקבע את הפגישה אחרי החגים" – מי מאיתנו לא השתמש בתירוץ של "אחרי החגים" לדחייה של עשיה, נקיטת פעולה, לקיחת החלטה?

ומה קורה כשמגיע היום שאחרי החגים? האם אנו מוצאים תירוץ חדש שישאיר אותנו בעמדת חוסר עשיה? מה עומד מאחורי השימוש בתירוצים, מאחורי הדחיינות הזו? למה אנחנו דוחים פעולות חשובות שעשויות לקדם אותנו?

הסיבות המרכזיות והבולטות הן:

 - ההרגלים המעכבים שלנו- כשאנחנו מבצעים שוב ושוב אותן פעולות הן עוברות מהחלק המודע שלנו שבו אנו מחליטים אם ומתי לבצען, אל החלק הלא מודע אשר מפעיל אותן באופן אוטומטי ולא רצוני. כך נוצר לו הרגל. כאשר ההרגל אינו משרת את רצונותינו המודעים הוא נחשב להרגל מעכב. איך נוכל להפוך הרגל מעכב למקדם עבורנו?

  • דרך אחת הינה התחייבות אישית משמעותית בפני מישהו אחר- מישהו שנתפס בעינינו כסמכותי ושלא נרצה לאכזב אותו, ואף התחייבות בפני קבוצת אנשים- חברים, הצוות בעבודה, קבוצה בפייסבוק.

  • לנסח את ההתחייבות שלנו בלשון הווה. ניסוח בלשון עתיד רק מנציח את הדחייה של אותה התחייבות שלקחנו על עצמנו לזמן עתידי. 

  • להתחייב על שינוי קטן, כזה שלא נתפס על ידינו כמאיים או מפחיד וככזה שיכול להשאיר אותנו בעמדת חוסר עשיה ודחיינות.

 - רווח מול הפסד- בין אם ננקוט בפעולה ובין אם לאו, נשלם מחיר. ברוב המקרים מה שמעכב את היציאה לפעולה, את העשיה הוא פחד- מגודל המשימה, מהמאמץ שכרוך בה, מהשינוי הצפוי ועוד. יחד עם זאת, עלינו לזכור כי המחיר של אי העשיה גבוה משמעותית. בחנו עם עצמכם: מהו המחיר של אי עשיה? כמו: להשאר במקום עבודה בו אין לכם אתגר, אין תגמול הולם, יחסיכם עם הממונה לא טובים. מה המחיר של מערכת יחסים לא מספקת עם בן הזוג, עם גופכם ועוד. הפחד או העצלות מעשיה יחד עם חוסר ההבנה מה המחיר האמיתי שאנו משלמים, יכולים לגרום לנו לדחות עשיה ופעולה, להשאיר אותנו באיזור הנוחות שלנו ולהשאיר אותנו בתחושת פספוס, תסכול, מירמור.  

 - אשליית העשיה- "אני עובד כל הזמן, בטח יהיו לזה פירות", "עבדתי רצוף בלי הפסקה- אז איך זה שלא הספקתי כל מה שרציתי"? כמה פעמים אנחנו מתפתים לגוזלי זמן טכנולוגיים (פייסבוק, ווטסאפ וכדומה), או גוזלי זמן במסווה של עבודה ("בדיקה סופית של תכנון המשימות לפני שאני צולל לעבודה", "מעבר נוסף ואחרון בהחלט על המסמך לפני אישורו 'ליתר בטחון'"). וכמה פעמים אנחנו תוהים לאן נעלם לו הזמן? פעמים רבות אנו סבורים שאנו בעשיה בעוד שבפועל לא כך הוא. במקרים אלו תשומת הלב שלנו נתונה לזיהוי בעיות וטיפול בבעיות מיידיות שצצות מבלי להיות מכוונים לתוצאה שאנו מבקשים להשיג, ליעד שאותו סימנו. אז מה לעשות?

  • עלינו למקד את עצמנו ואת העשיה שלנו בפעולות שיקדמו אותנו לעבר היעדים שהצבנו לעצמנו

  • עלינו ללמוד לשים גבול ברור לתכנון וליצירת רשימות מפורטות, יחד עם זה להתקדם תוך כדי תנועה לעבר היעדים. ואם נדרש, אז לשנות דברים תוך כדי תנועה. בדרך זו המחויבות שלנו להשגת היעדים והתוצאות תהפוך במהרה למציאות של חיינו.

 - לקיחת אחריות אישית – אנשים רבים נוטים להאשים אנשים, אירועים וגורמים אחרים במה שקורה סביבם, בתוצאות שלה ותופסים עצמם כקורבנות. נכון הוא שלא תמיד יש בידינו לשלוט על כל מה שקורה סביבנו אבל הבחירה כיצד להתייחס ולהגיב לאירועים היא בידינו. האם הסיבות שאתם מונים לכך שלא התחלתם לחפש עבודה חדשה במקום זו שאינה מאתגרת, מתגמלת, מספקת הן שאין לכם זמן ללכת לראיונות עבודה? שאין לכם רכב להגיע לראיונות במקומות מרוחקים? שהבוס מעמיס עליכם משימות שלא מאפשרות לכם להתפנות לחיפוש עבודה? שבן הזוג לא מעודד? אם כן- הרי אתם נותנים לנסיבות ולתירוצים לנהל את חייכם. ברגע שתפסיקו להאשים את הסובבים ותיקחו אחריות על חייכם, תתחילו להצליח.

 עכשיו, כשעברו להם כל חגי תשרי, ו"אחרי החגים" כבר כאן, ניקח כולנו אחריות על חיינו, נפעל ונעשה לקידום עצמנו והיעדים שלנו. לא מחר, היום!

 
יפעת סיגן ברעם

מאמנת להגשמת שינויים באמצע החיים

Ysb2111@gmail.com

https://www.facebook.com/YifatCoach

 

למידע על קורס אימון אישי בקרו כאן!

למאמרים נוספים