103 לימודי טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים - מידע מקיף בנושא
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   לימודי טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים

לימודי טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים

לימודי טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים

ממה נובעות הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים?

 

הפרעות אלה הן למעשה הפרעות נוירו־התפתחותיות. כלומר, קיים בסיס נוירולוגי להפרעות שבו המסרים המועברים במוליכים העצביים משתבשים, וגורמים לפעילות נמוכה באזורים במוח המשפיעים על יכולת הריכוז. גם באזור במוח האחראי על קבלת החלטות נראה על־פי מחקרים שיש שיבוש בפעילות. בזמן לימוד טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים תעשה עבודה על שני היבטי ההפרעה, הן הפיזי והן ההתנהגותי, כדי ליצור טיפול מקיף עבור המטופל.

 

מהי המשמעות של הפרעות קשב וריכוז בילדים?

 

בעולם המודרני, עם המודעות הגוברת אודות לקויות למידה שונות, הפרעות קשב וריכוז בילדים הפכו למושג שגור בחברה המערבית. אך, כמה מאיתנו באמת מכירים את הדקויות המאפיינות את הפרעות הקשב והריכוז, אשר משפיעות בדרכן על דרכי ההתמודדות שבהן יש לנקוט?

 

לרוב תעשה הבחנה בין סוגי ההפרעות על־פי התסמינים שאותם מפגין המטופל. ישנם מספר תסמיני ליבה המאפיינים את כל סוגי הפרעות הקשב. אחד התסמינים הוא חוסר יכולת להתרכז במשימה לאורך זמן. זאת משום שגורמים סביבתיים כמו רעש או שינויים חזותיים, מסיחים את דעתו של המטופל. תסמין זה מתבטא גם בנטייה לשכחנות, קושי במילוי הנחיות וחלימה בהקיץ.

 

התסמין השני הוא התנהגות אימפולסיבית, כלומר התנהגות הנעשית ללא מחשבה מקדימה. תסמין זה יכול להתבטא גם בצורך לקבל תגמול מידי על רצון מסוים, התפרצות לדבריהם של אחרים בזמן שיחה. לעיתים ההתנהגות האימפולסיבית תביא לכך שהמטופל לא יחוש בסכנה בתרחישים מסוימים.

 

התסמין השלישי הוא היפראקטיביות. לרוב תסמין זה הוא שיצביע על ההבדל בין הימצאות הפרעת קשב וריכוז המכונה ADHD לבין הפרעת קשב וריכוז המכונה add. בסוג הראשון יתקיים תסמין ההיפראקטיביות ואילו בשני ההפרעה תתבטא בעיקר בקשיי קשב ללא היפראקטיביות. ככלל, תסמין זה יתבטא בחוסר יכולת של המטופל לשבת בשקט, פעלתנות פיזית מוגברת שאינה תואמת את הסיטואציה, דיבור נמהר ולא ברור ועוד.

 

במהלך לימוד טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים ילמד המטפל כיצד להבחין בתסמינים השונים. כך יוכל ללמוד את השפעתם על אורח חייו של המטופל, וכיצד לאמן את המטופל להיות מודע אליהם וללמוד לשלוט בהם.

לימודי טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

 

הפרעות קשב וריכוז מתבטאות בצורה מעט שונה אצל כל אדם ואדם, לכן גם ההשפעה על אורח החיים תהיה שונה. במהלך לימוד טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים, ילמד המטפל כיצד להעצים את המטופל וכיצד להעניק לו את הכלים הנכונים כדי שיוכל להתמודד עם ההפרעה. קורס טיפול בהפרעות קשב וריכוז מאפשר למטפלים מוסמכים להעמיק את הידע שלהם ולהרחיב את יכולותיהם. הכשרת מטפלים בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים מלמדת את המטפל כיצד להעניק לילד טיפול נרחב המשלב את כל תחומי חייו. הטיפול בילדים שם דגש על שילוב בין הגוף והנפש. כלומר, מתן מענה לתופעות הפיזיות המתרחשות עקב ההפרעה, כמו היפראקטיביות והתנהגות אימפולסיבית, וגם מתן מענה לקשיים הנפשיים שאותם חווה הילד המשפיעים על יחסיו עם הסביבה. הטיפול בילדים עם הפרעת קשב וריכוז הוא הוליסטי ומקיף, והמטפל העוסק בכך מרחיב לאין שיעור את ארגז הכלים העומד לרשותו במקצוע המרתק הזה.


למידע נוסף על קורס אימון הפרעות קשב לחצו כאן!

 

למאמרים נוספים