101 מה זה גישור – כל מה שצריך לדעת על הנושא
דף הבית   >   מרכז תוכן   >   מה זה גישור – כל מה שצריך לדעת על הנושא הזה

מה זה גישור – כל מה שצריך לדעת על הנושא הזה

מה זה גישור – כל מה שצריך לדעת על הנושא הזה

בן הזוג או בת הזוג החליטו להתגרש והוצע לכם לעבור תהליך משפטי מקדים בשם גישור במקום להתדיין בבית המשפט. המושג הזה מופיע שוב ושוב במאמרים ובסיטואציות שונות בחיים, אך עדיין יש רבים שתוהים: מה זה גישור? במאמר זה נענה בהרחבה על שאלה זו.

מה זה גישור?

לפני שדנים לעומק בנושאים שאותם פותר המגשר, יש להבין קודם כל מה זה גישור? גישור הוא תהליך של פתרון קונפליקט או סכסוך בדרך פשרה ללא התערבות בית המשפט. קיימים סוגים רבים של גישור ביניהם: גישור בין בני זוג בהליך של פירוק נישואין, גישור בתחום החינוך, גישור בין אנשים פרטיים, גישור בין קרובי משפחה, גישור בין חברות עסקיות ושותפויות ומחלוקות בינאישיות נוספות. המגשר הוא אדם שלמד טכניקות שונות שהעניקו לו את המיומנויות לבצע משא ומתן הוגן בין הצדדים, לנהל את הקונפליקט ללא מדון ולזהות את האינטרסים של כל אחד מהצדדים בסכסוך.

בנוסף, לעיתים קיימים פערי כוח בין הצדדים ההופכים את תהליך הגישור למורכב יותר, משום שהצד ה"חזק" חש שעליו לוותר פחות לצד הנחות בסכסוך. בתהליך הגישור שני הצדדים מנסים למצוא פתרון באמצעות צד שלישי הנחשב לאובייקטיבי ואינו נוטה לאחד הצדדים.

מה ההבדל בין מגשר לעורך דין?

רבים מתבלבלים בין עורכי דין לבין מגשרים. נכון, ישנם עורכי דין שהתמקצעו גם בטכניקות של גישור ומסוגלים להציע הן שירותים משפטיים והן שירות של גישור. אך בעוד עורך הדין פותר את המחלוקת עבור הלקוח המשלם לו, ושומר על האינטרסים שלו במהלך המשא ומתן, המגשר מזהה את הנושאים המהותיים לשני הצדדים, ומנסה להביא להסכם פשרה שבו נלקחים בחשבון כלל הנושאים. בנוסף, מגשר לא יפנה להליך משפטי במהרה בעוד עורך דין עשוי להמליץ לשני הצדדים לפנות לבית הדין לקבלת פתרון בדרך של פסק דין על פי שיקול דעתו של השופט. פתרון זה עשוי לא להיות מקובל על אחד הצדדים, ומתבסס על עקרונות החוק היבש בעיקר.

אילו נושאים לומד המגשר כדי לפתור את הסכסוך?

לאחר שהסברנו מה זה גישור, נשאלת השאלה אילו נושאים צריך ללמוד כדי להתחיל לעסוק בתחום באופן מקצועי. במסגרת לימודי גישור לומדים את שלבי הגישור, הצגת הסכסוך בין הצדדים תוך ביצוע טכניקות כמו שיקוף, הקשבה אקטיבית ואמפתיה. לאחר מכן, נלמדים המחסומים המונעים משני הצדדים להקשיב זה לזה, ולומדים למפות את האינטרסים באמצעות מפות גרפיות וכלים נוספים. בקורס גם נדונים ענייני אתיקה הקשורים לגישור, יצירת אפשרויות שונות לפתרון, מעבר מהסכמות כלליות להסכם גישור כתוב וכן הכוחות הבולמים בתהליך.

כל הטכניקות הללו מאפשרות למגשר להפוך להיות גורם אובייקטיבי המסוגל לפשר בין שני הצדדים, ולהביא להסכם כתוב שיכול לפתור סכסוכים מורכבים ופשוטים כאחד.

למידע על קורס גישור לחצו כאן!

למאמרים נוספים