כניסת מאמני ומגשרי גומא
שם משתמש:   
סיסמא:
חייגו עכשיו: 1-800-366-116
מרכז תוכן       
גומא - מרכז גישור ואימון אישי - מרכז תוכן
 

הפחד מהפחד

דניאל פויירשטיין / 2013-02-24


אפשר להיות חסר פחד ? לחלוטין ? האם אפשר להאמין לאפשרות כזו, אם מציעים לי אותה ?
מה הוא הפחד ? איפה הוא נמצא ? מה המשמעות שלו ? האם אני יכול לרתום אותו לצרכי ? ממה הפחד פוחד ?
יש הרבה שיטות לטפל בפחד. המון. מתחומי הפסיכולוגיה, האימון, והטיפול האלטרנטיבי. מכולם, אני זוכר הסבר אחד לפחד. לא זוכר ממי למדתי אותו, אבל הדימוי נדבק לי.
הפחד, כך לפי ההסבר, נמצא כל הזמן מסביבי. כל הזמן. הוא מקיף אותי. עד כאן נשמע מפחיד. לא ?
אבל השינוי הוא בהבנה הבאה. ככל שאני גדל, ככה אני מרחיב את גבולות האני שלי, ומרחיק ממני את הפחד. הפחד לא יעלם. הוא יישאר ברקע. אבל אני גדל. הדבר שמפריע לי לגדול הוא הפחד. וכיוון שהאנרגיה של הפחד היא – פחד, והדבר הכי מפחיד בפחד הוא – הפחד עצמו, כלומר, יוצא שאני פוחד מהפחד. כשאני מבין את המכניקה הזו, כשאני מבין שהפחד תמיד יהיה שם. מן ישות אפורה-שחורה, שנמצאת במקום בו עוד לא הגיע אור. כשאני מבין את המיקום שלי מול הפחד. אני מבין גם מה לעשות בעדי.
אני גם מבין שהפחד נועד כדי לשמור עלי. לשמור מהלא ידוע. ורק כאשר אני מרגיש מוכן לפסוע לעבר הלא ידוע, לעבר הגדילה העצמי שאת משמעותה אני לא תמיד יכול לדעת, אולי לנחש, רק אז אני יכול לגייס את הכוחות. ואז לגלות בהקלה, שמדובר בלא כלום.
יש סצינה בהארי פוטר, שבה אחד המורים להתגוננות מפני כוחות האופל, הפרופסור לופין, מלמד את הכיתה איך להתמודד עם בוגארט. בוגארט, מסביר הפרופסור לופין, מגלם את הפחד הכי גרוע שלנו. את הדבר ממנו אנחנו הכי פוחדים. הדרך לפוגג את אותו בוגארט, הוא ההומור. כלומר, לקחת את הדבר שאני הכי מפחד ממנו, ולהפוך אותו לקריקטורה. הלחש שצריך לומר הוא איפה – רידיקולוס.
בדומה לכך, אפשר להתמודד עם הפחדים בסיטואציות שונות. כשאני מרגיש שלאדם מולי יש פחד, בדרך כלל הוא יתקשה לבטא אותו. כי כל עוד הפחד כלוא בארון הוא עושה את שלו. מפחדים ממנו. ואז נכנסים המעגלים של הפחד מהפחד. הדבר שהפחד הכי שונא זה לצאת לאור. כי אז הוא נחשף במערומיו. אבל הוא לא אוהב את זה . הוא מתנגד לזה. פעמים רבות הפחד יהיה במקום בו אנחנו שואלים שאלות, ומקבלים מענה מעורפל, לא בהיר, מתחמק. במקומות כאלה, לרוב נמצא את הפחד מקונן.
או אז רצוי להוציא אותו מהארון. את הפחד. ישנן טכניקות שונות ברמת מורכבותם. פעמים שאפשר לדובב את האדם, ופעמים אפשר לדבר על הפחד. לתת לו שם. צבע. צורה. לבקש מהפחד לדבר. לדבר את הפחד. לראות איפה הוא נמצא בגוף ועוד ועוד.
עם זאת, זה לא תמיד כל כך פשוט... לפחד יש צורות שונות, והוא חמקמק. להוציא אותו לאור, זו לא תמיד מלאכה פשוטה. ובעיקר, וזו הערת אזהרה (פחד), פעמים רבות גם ישנם סימפטומים פיזיים גופניים לתהליך חשיפת הפחד ושחרורו, לכן במקרים רבים מומלץ שמלאכה זו תיעשה על ידי איש מקצוע טיפולי.

דניאל פוירשטיין - מדריך קורסי גישור בסיסי, מגשר, פסיכולוג