כניסת מאמני ומגשרי גומא
שם משתמש:   
סיסמא:
חייגו עכשיו: 1-800-366-116
מרכז תוכן       
גומא - מרכז גישור ואימון אישי - מרכז תוכן
 

פחדים בעולמות התוכן של גומא

אמון אגסי / 2013-02-24


בעולם האימון, הגישור, 12 הצעדים והייעוד מתמודדים רבות עם כוחות אשר מניעים או מעכבים אדם במהלך חייו, כוחות אלה יכולים לפעול או במהלך סכסוך או קונפליקט, כמו גם בתהליכי שינוי.
אחד הכוחות המעכבים (אם כי לעיתים גם מנוע) הוא הפחד. בלשון "פחד" אני מתכוון בעיקר לפחדים שכיחים כגון: הפחד שלא יאהבו אותי, הפחד מכישלון, הפחד מהצלחה, הפחד להיות לבד ועוד.

כל אחד מאיתנו חושש, מפחד או מונע מדברים מסוימים שמאפיינים אותו ומבדלים אותו. עם זאת, הפסיכולוג האמריקאי אברהם מאסלו חילק את צרכי האדם לחמישה מידרגים המכונים פירמידת הצרכים של מאסלו.
מימוש עצמי
כבוד והערכה
שייכות, זהות ואהבה
ביטחון בקיום הפיזי
צרכים פיזיולוגיים בסיסיים
אם ניקח כמה מהפחדים אותם מניתי לעיל, נראה שכל אחד מהם קשור לצורך של אדם, או לשון אחר הפחד שלו נובע מחשש שצורך מסוים לא יענה. ניקח כדוגמא פחד מאוד שכיח כמו הפחד מכישלון. הפחד מכישלון בעבודה יכול לפגוע בצורך שלנו בכבוד והערכה. כישלון קיצוני יכול גם לגרום לפיטורין ואז עלול להיפגע גם הצורך בשייכות או רחמנא ליצלן בצרכים פיזיולוגיים בסיסיים.
גומא פועלת בתחומים שונים – בתחום האימון אנו מלמדים אנשים להיות מאמנים אישיים ובכך להוליך אנשים אחרים בתהליכי שינוי. בעולם הגישור אנו מלמדים אנשים לפעול מתוך עקרונות של המשא ומתן המשתף – ובאמצעות הכלים הגישוריים לפתור סכסוכים בדרך של הידברות והקשבה שחושפת את האינטרסים האמיתיים שביסודו של הקונפליקט, ומאפשרת, תוך התייחסות לפחדים, ליצור מארג של פתרונות כוללים לסכסוך. בעולם הייעוד, אנו עוסקים בהוויה ובבסיס הכי יסודי של התלמיד – ייעודו. בעולם 12 הצעדים אנו מלמדים כלים לטיפול בהתמכרויות בשיטה המבוססת על התבוננות פנימית עמוקה.
כל אחד מעולמות התוכן של גומא נוגע גם בנושא הפחדים. בעולם האימון הפחד משמש, בדרך כלל, ככוח המעכב את המתאמן מלהשיג את מטרותיו. האימון נותן לפחדים מענה בדרך ייחודית של טיפול בפרדיגמות. בראיה אחרת, הפחד יכול לשמש גם ככוח מניע חזק, מתוך הרצון להימנע ממצב לא נעים למתאמן.

בעולם הגישור, לעיתים רבות העמדה שמביע צד לסיכסוך מקורה באינטרס כלשהו שבסיסו הוא צורך או הפחד מלאבד את אותו צורך. באמצעות תהליך של הקשבה וחשיפת האינטרס ניתן למצוא מענה לאותו פחד. רבים הם הסכסוכים שהדלק המניע אותם הוא הכרה או כבוד – לשון אחר "לא לצאת פרייאר".
בעולם הייעוד, אחד השלבים הראשוניים במסלול מציאת הייעוד האמיתי של הלקוח הוא התמודדות עם הפחדים שלו אותו לקוח בהקשר של מציאת ייעודו. הטיפול בפחדים אלה נעשה באופן שיטתי באמצעות טכניקות וכלים שונים הנוגעים בעולמו הפנימי של הלקוח, רק לאחר שהפחדים קיבלו מענה לגבי האופן בו ניתן להרגיע אותם, מתאפשר הגילוי מהו הייעוד האמיתי.
בעולם "שנים עשר הצעדים" מוקדש הצעד הרביעי, בין השאר, לטיפול בפחדים.
אנו פועלים בעולם מלא בפחדים – יחד עם זאת, תחת, לטאטא אותם תחת השטיח, אנו מאמינים שצריך לחוש אותם, לדעת את מקורם ולתת להם מענה עמוק ואמיתי.