כניסת מאמני ומגשרי גומא
שם משתמש:   
סיסמא:
חייגו עכשיו: 1-800-366-116
מרכז תוכן       
גומא - מרכז גישור ואימון אישי - מרכז תוכן
 

השמיים הם הגבול

שרון רנדליך, מנהלת אקדמית גומא / 2013-02-24

בתחילה של שנה החדשה, בעומדנו בסף דלתה, נשאלת השאלה – ומה יהיה השנה ? וכיצד נוכל אנחנו לכוונה ולנהלה כך שבתומה נחוש שהגענו, נגענו, בחרנו לעצמנו את הנתיב וכן את המטרה ?
ומכאן נשאלת השאלה, מהם השמים עבור כל אחד מאתנו ? ומה תהיה פריצת הדרך האישית שלנו שתביא אותנו להרגיש שנגענו בפסגה ?פריצות דרך נתפסות לרוב כפריצה מחשבתית, תומס קון בספרו סקר פריצות דרך משמעותיות בעולם המדע, כגון - העולם נתפס כשטוח ובאמצעות פריצת דרך, שינוי פרדיגמלי (שינוי תבנית חשיבה), כעת הוא נתפס כעגול. אך מה לגבי פריצות דרך רגשיות, כאלה הנוגעות בפחדים, בחרדות, במקומות המוכחשים, האם הן לא הדרך האמיתית לחולל שינוי ? וכיצד פריצות דרך כאלה למעשה קורות ?
פריצות דרך רגשיות קורות כאשר אנו בוחרים באומץ לגעת במקומות הכואבים, בכוחות הבולמים שלנו. ואם הכוח הבולם הינו – דימוי עצמי נמוך, הבנת הרגש, הסיפור שעומד מאחורי כוח בולם זה, תאפשר להתבונן בו, להכירו, להתיידד איתו ובאמצעות כוחות מניעים לשנותו.
והנה סיפור קצר שממחיש את הנושא – במשך כשנה אימנתי מתאמנת מקסימה וחזקה שבחרה לעשות שינוי משמעותי בחייה, היא בחרה לבחור בעצמה, ולצאת מנישואים לא פשוטים. הדרך היתה דרך חתחתים, קשה מנשוא, אך היא באומץ ובגבורה צלחה אותה.
הקשיים דווקא התעוררו בתום הדרך הזו, כשהגירושים יצאו לפועל, והיא מצאה לעצמה דירה קטנה ונעימה משלה. דווקא אז הכוח הבולם העיקרי שלה תקף אותה, הפרדיגמה שהיא, אם לא תרצה את הסובבים אותה, אם לא תפעל כפי שמקובל, תישאר לבד. הפחד שתק אותה, עלו בה מחשבות לחזור אחורה, לשים בצד את הנחישות, את הבחירה בעצמה, את הרצון בחיים, ולעשות הכל על מנת שלא להתמודד עם הפחד המשתק מלהיות לבד.
באימון עסקנו לא מעט בהבנת הפחד מבדידות, מלהישאר לבד, אצלה לא היה הבדל בין השניים, ושניהם יחדיו נתפסו כתחושה של סופניות. פריצת הדרך הראשונה היתה למעשה בהכרת הפרדיגמה, אך גם בהבנה כי המונחים בדידות ולבד אינם אחד.
ומשם שחזרנו אירוע מילדותה, אירוע לא פשוט שבו לא עשתה את שביקשו ממנה וחשה ננטשת. לאור הזיכרון, יצרה המתאמנת שיחה עם הוריה, שמעה לפתע, כי מבחינתם לא רק שלא היתה נטישה, גם כעס לא היה. זוהי למעשה היתה פריצת הדרך השנייה שאפשרה גם לתקן במקצת את מערכת היחסים הסבוכה שנוצרה במהלך השנים בין הוריה לבינה.
ומשם לפריצה השלישית, כעת צעדנו בבטחה לקראת ניסיון לייצר רגש אחר, תבנית חשיבה אחרת, כזו שתאפשר לה לחיות את חייה לפי בחירתה, ללא עיסוק מתמיד בלרצות את הקרובים לה. היא בחרה שדרכה בחיים תהיה נתינה וקבלה, שלא מתוך ריצוי, אלא מתוך אהבה. הפגישה עם הבחירה הזו היתה עבורה רגע של אושר.
מכאן היא כבר יכלה לבחור להמשיך ולהתמיד בבחירה הראשונה שלה, ולייצר מערכת יחסים נורמטיבית ונעימה עם הגרוש שלה וילדיה.
סיפור זה מאפשר לנו להתבונן על הדרך שניתן לעשות על מנת להגיע לאותם שמים נחשפים, גם אלו שנראים מאוד רחוקים. הדרך היא הדרך שלכם, הטכניקה היא התמודדות בראש וראשונה עם רגשותיכם, גם הקשים ביותר.

אז בדרכם לשנה החדשה, התבוננו בשנה שחלפה, בחרו את השמים שלכם, ונסו לפרוץ את הפחדים והקשיים על מנת לגעת ולחוש בפריצת הדרך האישית שלכם.