כניסת מאמני ומגשרי גומא
שם משתמש:   
סיסמא:
חייגו עכשיו: 1-800-366-116
מרכז תוכן       
גומא - מרכז גישור ואימון אישי - מרכז תוכן
 

למה לפעמים פרחים גורמים לאלרגיה – או – למה לפעמים התקדמות בגישור גורמת לרגרסיה

דניאל פוירשטיין - מגשר ומנחה קורסי גישור ופרקטיקום / 2015-03-09

מה יותר יפה מזה ? ביחוד עת באביב. השדות מוריקים, הפריחה בעיצומה, אדום, סגול, צהוב, לבן, מראה משגע. מצד שני, יש אנשים שהעונה הזו בשבילם היא סיוט. הריחות של הפריחה גורמים להם לאלרגיה.

מהי אלרגיה ? אלרגיה היא מצב שבו הגוף מזהה חומרים מסוימים החודרים לגופו (כמו אבקני הפרחים) כאויב שיש להוציאו מהגוף. ואז כל הדרכים כשרות. הליחה מתעבה, כדי ללכוד את הפולשים, והנזילה מתחילה יחד עם עיטושים שנועדו להרחיק את מי שזוהה כפולש מיד והכי רחוק שאפשר !

כך יוצא שמצב חיובי לכאורה נתפס על ידי המערכת של אדם מסוים כאיום.

יש דרכים רבות, והיום יותר מתמיד להתמודד עם התופעה. ניתן להגיע במהירות יחסית לשורש הבעיה, לבדוק את הזיהוי השגוי, ולטפל בו. היום שדה העבודה האנרגטי בשיטות השונות (כמו תטא הילינג, בארס, התמקדות, וכמובן השיטות הותיקות יותר כמו רפואה סינית, דיקור והומאופטיה) מאפשרת ריפוי מבורך וללא שימוש יתר בכימיקלים.

אחד הדברים שגיליתי על עצמי  וגם עם מטופלים בהקשר לאלרגיה הוא שהאלרגיה היא קודם כל סימן לכך שהמערכת החיסונית של האדם עובדת. זה סימן טוב. יחד עם זאת, מצב אלרגני אומר שהאדם מזהה סביבו משהו נוסף חוץ מהאלרגן המדובר כאן (אבק, אבקני פרחים) כמאיים עליו. זה יכול להיות עניין מתחום הזוגיות, העבודה, הילדים או כל דבר אחר.

במקרה כזה אפשר לבדוק איתו, מה משתנה כעת בחייו, מה פורח כרגע בסביבתו שנחווה אצלו כאיום. לפעמים אלו דברים טובים !נניח שהאדם קיבל עבודה חדשה. סיבה למסיבה. ומאידך, עלולים לצוץ פחדים ישנים של חוסר ראויות וכדומה.

או אז אפשר ללמד את האדם (ברמה הוורבלית וגם ברמה האנרגטית) כיצד לשחרר את תחושת חוסר הראויות, להרגיש ראוי, ובעל ערך.

ואיך כל זה קשור לגישור ?

קורה לפעמים, שיש התפתחות חיובית בתהליך הגישור. ואז ממש כשהשיחה כמעט מתכנסת לה לאפשרות להגיע להסכמה – מתחילה רגרסיה של אחד הצדדים.

כמו תמיד בגישור גם כאן, אנחנו צריכים לבדוק מה עומד מאחורי הרגרסיה. או בלשון שלנו – מה חשוב לאותו אדם. מדוע הוא מרגיש צורך כעת לסגת. איזה אינטרס חבוי עוד לא בא לידי ביטוי במלואו, עד כדי כך שחלה נסיגה בהתקדמות.

לפעמים, בדומה לאלרגיה שהוצגה קודם לכן, הסיבה נעוצה במקום עמוק יותר. לפעמים ההתקדמות הטובה, בדומה לפריחה, נתפסת כאיום על ידי המגושר.

אחד הכיוונים המעניינים והמפתיעים מבחינתי שאפשר לשאול עליהם בגישור, הוא שאלת הרווח המישני כדי לחשוף את האינטרס שעומד מאחורי הרגרסיה. שאלה כמו – מה אתה מרוויח כעת מכך שהתהליך  נתקע ? איך זה משרת אותך ? במה זה מועיל לך ?

חשוב לשים לב. לשים לב לאינטונציה בשאלת השאלה הזו. חשוב שהאינטונציה לא תהיה שיפוטית, ביקורתית, צינית או רטורית. במקום זאת, ממש להתעניין. באמת, מה יוצא לך מזה עכשיו. על איזה ערך אתה מגן עכשיו ? מה אתה לומד מזה, ומה זה מאפשר לך ?

גישור אינו טיפול, יחד עם זאת, העלאת הרווחים המשניים לרובד המודע – מאפשרת בחירה. כשהמגושר מבין שהתקיעה כרגע בתהליך משרתת צורך מסוים שלו שעוד לא בא לידי ביטוי בתהליך – יכולים לקרות אחד משני תהליכים.

הראשון – שהמגושר יגיע למסקנה שהוא יכול להמשיך בגישור גם אם הצורך הזה לא בא לידי ביטוי בגישור, למשל – כשהמגושר סבור כי הוא יכול להשיג את אותו ערך גם מחוצה לגישור.

תהליך שני שיכול להתרחש הוא שהצפת האינטרס שחשוב למגושר גם בשלב זה של הגישור תאפשר לצד השני לתת מענה לאינטרס זה.

שיהיה לנו אביב פורח

בחוץ ובלב