כניסת מאמני ומגשרי גומא
שם משתמש:   
סיסמא:
חייגו עכשיו: 1-800-366-116
מרכז תוכן       
גומא - מרכז גישור ואימון אישי - מרכז תוכן
 

סיפור קצר על שילוב - "אימון בגישה המשלבת" שילב ידיים עם "תוכנית חומש" לשילוב יוצאי אתיופיה בתעסוקה ובחברה

אילן אמיתי - מאמן בכיר / 2014-06-05

בעקבות פנייה לגומא, ממחלקת הרווחה של עירית נתניה, נוצר שיתוף פעולה חדש שבו גומא משתלב בקהילה, מסייע במתן שירותי אימון למשתתפי התוכנית של עירית נתניה, ובמקביל מסייע במציאת מתאמנים לתלמידים הנמצאים בשלב האימון תחת הדרכה (שלב הסופרויז'ן).

"תוכנית חומש" מופעלת בעירית נתניה מזה ארבע וחצי שנים, ונמצאת בישורת האחרונה לקראת סיומה בסוף שנת 2014. מטרת התוכנית היא לחזק את השתלבותם של בני הקהילה האתיופית בעיר, בעיקר בחברה ובתעסוקה. המשתתפים בתוכנית מקבלים במסגרתה סיוע בכמה מישורים: שיקום תעסוקתי, חיזוק התא המשפחתי והקניית מיומנויות למידה ושפה. מנהלות התוכנית מדווחות על הצלחה. המשתתפים, שכולם מטופלי לשכת הרווחה בעיר, מצליחים להגיע לעצמאות ברמה כזאת שמתוך 100 משפחות שסיימו את התוכנית, 55 משפחות סגרו את התיק בלשכת הרווחה.

המחשבה של מנהלות התוכנית הייתה שבתקופה זאת, חצי שנה לפני הסיום, תהליך אימון אישי עשוי לתת כלים להעצמה אישית ומנהיגות פנימית של המשתתפים (אימון על מטרות being), כמו גם סיוע ביצירת תוכניות פעולה להקמה ויציאה לדרך של עסקים קטנים (אימון באופי של doing).

אנחנו בגומא חשבנו שיש כאן הזדמנות, כמו בפרויקטים אחרים שגומא מעורב בהם, לתרום את חלקנו במעורבות חברתית וקהילתית, כמו גם לתת פתרונות למציאת מתאמנים לתלמידי הכשרת המאמנים בשלב הסטאז'.

לאחר פגישות הכנה, וישיבה משותפת בין תלמידים  שרצו לקחת חלק באימונים המיוחדים האלה, לבין מנהלות התוכנית בעירית נתניה, התגבשה קבוצה ראשונה של 6 מאמנות שתתחלנה לאמן, ועוד כמה שנמצאים כבר ברשימת ההמתנה. אין ספק שהאימונים יהיו מאתגרים ומעניינים מבחינה מקצועית, שכן הבדלי התרבות, דרך הביטוי הוורבאלית, והבדלי ראייה של המושג "הצלחה" יתרמו להעשרת ארגז הכלים והניסיון של כול המאמנים המשתתפים. האימונים האלה יהיו תחת הדרכה ויוכרו כחלק ממנין האימונים הנדרש להסמכה. אנחנו מחכים לרשימת המתאמנות של התוכנית, שכבר מחכות בקוצר רוח לתחילתה, ונתחיל לאמן בפועל מיד עם סיום השיבוצים.

המילה "שילוב" מיטיבה לתאר את הרוח הקיימת במיזם הזה. היא מאפיינת את מודל האימון שלנו בגומא, "אימון בגישה המשלבת", מגדירה את מטרת התוכנית כולה, ומביאה לביטוי את החלל בו פועל גומא – החברה הישראלית. במקום בו נוצר צורך, ואנו יכולים ליצור שילוב כדי לתת פתרונות win-win (התחום השני בו גומא עוסק – הגישור) אנו גאים להיות חלק ממנו.  יתר על כן, אם המיזם יסייע לחיזוק מעורבות חברתית וחיזוק קשרים מתמשכים, בין גומא כבית-ספר, ובין בוגריו כפרטים, לגורמים בקהילה שיכולים להיעזר בשירותינו – נראה בזאת ברכה נוספת וחיבור נוסף ליעוד של גומא כמקום לצמיחה אישית ומקצועית.