כניסת מאמני ומגשרי גומא
שם משתמש:   
סיסמא:
חייגו עכשיו: 1-800-366-116
מרכז תוכן       
גומא - מרכז גישור ואימון אישי - מרכז תוכן
 

"ובחודש הדר מרבים בשמחה", ציווי אך אולי גם בחירה יהודית נבונה ?

שרון רנדליך, מאמנת ומנכ"ל גומא / 2014-03-11

"ובחודש הדר מרבים בשמחה", ציווי אך אולי גם בחירה יהודית נבונה ?

מאת – שרון רנדליך, מאמנת ומנכ"ל גומא

אבקש לדון בקצרה על חשיבותה של השמחה בחיינו. ושמחה כמייצגת גם את הרוח החיובית, האופטימית, שמאמינה בעוצמותינו, ביכולותינו האמיתיים לפתור סכסוכים, להגיע להסכמות בונות, להתפתח, להתקדם ולהצליח.

הפסיכולוגיה החיובית, ובראשה סליגמן, טענו כי הגישה האופטימית אל מול הפסימית היא מולדת, אך בהחלט ניתן לחזקה, להוסיפה למי שהיא כה חסרה, ללמוד כיצד ניתן לחיות לאורה. וכן, יש כאן בחירה מודעת הנובעת מההבנה כי אופטימיות מאפשרת חיים מאושרים יותר ואף מאריכה אותם.

ד"ר יואל קפלן מציג מס' דרכים שבאמצעותם ניתן להפוך את הפסימיות לאופטימיות:

  1. ראיות – יש לנו נטייה לבחור להכליל ולהכפיל. נכשלתי, לא עמדתי בהבטחתי לעצמי, והנה ברגע כל חיי נהרסו. חיפוש אחר ראיות שמעידות שהנזק אינו כפי שהוא נראה, מאפשר לנו לבחור בגישה יותר חיובית וריאלית.

  2. אלטרנטיבות – בכל סיטואציה יש לנו מס' אלטרנטיבות, השאלה היא איזה אלטרנטיבות אנו בוחרים באופן אוטומטי לראות. האם האלטרנטיבה המתלהמת, הכועסת, או זו המתפייסת ? האם האלטרנטיבה שמאפשרת צמיחה, התפתחות אישית או זו הנשארת במקום התקוע, המאוכזב ? ניתן לנסות ולייצר אלטרנטיבות מגוונות ולאפשר לעצמנו לראשונה לבחור אחרת.

  3. משמעות – איזה כוח אני נותן לאירועים בחיי ? האם אירוע אחד אכן אמור לצבוע בצבע שלילי את כל מה שקרה ויקרה בעתיד ? המשמעות שאנו בוחרים לתת לאירועים בחיינו היא סוג של בחירה. לא כל כשלון משפיע השפעה כה גורלית על ההווה והעתיד שלנו. גם כאן ניתן למעשה לבחור במשמעות אחרת, כזו המכניסה את הכישלון לפרופורציות הנכונות שלו.

  4. תועלת – איזה תועלת תצמח לי כעת לראות את גרושתי ואת תהליך הגירושין ככישלון צורב ? האם זה יקדם את מערכת היחסים שלנו כשותפים לגידול ילדינו ? כיצד ניתן לייצר היום תפיסת עולם אחרת לגבי מה שאירע, על מנת לייצר מערכת יחסים אחרת ? התועלת מאפשרת לנו לבדוק מהם הרווחים וההפסדים מתפיסת העולם העכשווית שלנו לגבי חיינו שלנו וחיי סובבנו. באימון נקרא לתפיסת עולם כזו פרדיגמה, תבנית מחשבתית שיכולה להיות מקדמת או מעקבת בחיינו. בעבר הפרדיגמה שרתה אותנו, האם זה עדין המצב ? במידה ולא יש מקום להיפרד ממנה ולנסות ולבחור בפרדיגמה חדשה המתאימה יותר לנו כיום.

למה תבחרו להתחפש השנה – לליצן השמח או העצוב ? לחלק השמח והמאושר בחייכם או לחלק המתוסכל והכואב.

גומא מזמינה אתכם לשמוח, לצהול ולמצות את הטוב.